aboudiutah aboudiutah
  • 03-06-2018
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?

Respuesta :

tufftoritogon
tufftoritogon tufftoritogon
  • 04-06-2018
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

The ratio of boys to girls in a kindergarten is 2:3. If the number of boys is 12, find the number of girls.
as agriculture became entrenched in the south
What are the physical benefits to be gained from participating in track as a sport?
what PEMDAS is this (4+5)78-49
Each of the 23 students in Mrs.Evans' class raised $45 for the school by selling coupon books. How much money did the class raise in all?
how does an environmental impact a species survival?
how has the roman invasion of Britain changed the country
Which is an example of how the peripheral nervous system helps the body maintain homeostasis? A.Muscles produce keratin so that hair can grow stronger. B.Sweat
please l need help with this system of equation. Solve the system by the method of substitution. 3/2× +3/4y =16 3/4×-y =4 (×,y)=?
Illiad and Odyssy help please In the Odyssey, why does Penelope weave a shroud each day and then unweave it each night? A. Since she promised to bury Odysseus