Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

An electronics store places an order for 2,665 USB flash drives. One shipping box holds 36 flash drives . About how many boxes will it take to hold all the flas
what is 19.30 dived by 200
how can estimating be helpful
A supercomputer can do 136.8 terra calculations per second. How many calculations can it do in a microsecond
At the potluck, there were 6 pecan pies, 7 lemon pies, 13 cherry pies, and 8 apple pies. Find the ratio of apple pies to the total number of pies. Write each ra
how much seconds are in 250 minutes?
2+4x8+(5 - 1)²÷(6 + 2)
x^2+3x-28 which is a biomial of this trinomial
Could someone help me please
Tenemos una cafetera nueva. Mi prima nos la regaló.