shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

if 5y = 1 over 25, what is y?
what force keeps an object moving in a circle
Which sentence has an unclear or missing pronoun antecedent? A. You must turn in your forms, or it won't happen. B. You should carry your wallet at all times. C
The measure of W is 134°, the measure of Y is 46°, and the measure of Z is 134°. What is the measure of X? a 40° b 46° c 134° d 90°
is 3/12 simplified 1/4
which numbers are from least to greatest?
The "Iliad" and the "Odyssey" are important because they __________. A. tell the true history of the Trojan War B. are great works of literature that help us C.
Which are accurate descriptions of how the Christian church influenced daily life in the Middle Ages? Choose all answers that are correct. A. elected the govern
Fat is stored in layers beneath the skin. This fat is part of the body's energy reserve. Give another function of the layers of fat.
Analyze the ways in which farmers and industrial workers responded to industrialization in the Gilded Age (1865-1900).