vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

A comma splice happens when we combine two independent clauses without a conjunction. True False
Which of the following did Leonardo da Vinci sketch? A. geography B. people C. fossils D. all of the above
The dangers of drug dependence and addiction?
On a map, Melbourne, Australia, is 22 centimeters from Sydney, Australia. The actual distance is 880 kilometers. If Canberra, Australia, is 286 kilometers from
is suppressing a cry of pain showing exuberance or stoicism
Dilating a triangle changes the angles and side length of the triangle. A. True B. False
a particular algebra book has a total of 1382 pages which is broken into two parts. the sencond part of the book has 64 more pages than the first part. how many
What is the equation for the line?
In the story “Ambush,” what effect does the frame story with O’Brien’s daughter have on the overall structure and meaning of the story? How does the title relat
Long, slow, high-amplitude eeg waves are most common in which sleep stage? rem stage 2 stage 3 stage 4