AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Arabic traders crosses the desert in large called what?
The quality of your speech organization directly influences how well your listeners understand your key points. Group of answer choices True False
Multiply. Write the answer in simplest form. 1/8 x 3/5
Kaitlin is choosing between two circular wall clocks. One has a radius of 5 inches while the other has a radius of 6 inches. How much more wall space will the c
In The three sisters of the house on mango streetWhat is the “Circle” which the sister speaks of?
What is a hipótesis?
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
Fill in the blank that matches the paragraph
According to Hume, the mind is: Group of answer choices a set of perceptions that a person is having at any given moment a nonmaterial entity that exists indepe
Modeled after the word painting of the renaissance, this technique uses the sounds of instruments to paint a picture of an object, character, or scene in the li