Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

Match each part of the expression with what it represents
solve the simultaneous equation y-2x+1=0 and 4x^2+3y^2-2xy=7
Geometry math question no Guessing and Please show work
Two trains are approaching one another from opposite directions on parallel tracks. each train is 150 ft long, but one of the trains is moving at 50 ft/sec, whi
1. The sum of 2 numbers is 61. The greater number is 9 more than the smaller number. Write and solve an equation to find the 2 numbers.
what the second step in sketching the graph of a rational fintion
The flow rate of a liquid through a 2.0 cm radius pipe is 0.008 m3 /s. the average fluid velocity in the pipe is:
FIVE STARS AND BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER Find a • b. a = 4i + 3j, b = -4i + 4j Answer Choices A) -4 B) 28 C) <-16, 12> D) <0, 7>
Find the distance between his house
What is the main purpose of the transition words in this sentence? Without a doubt, you need to eat plenty of fruits and vegetables each day. To indicate an