spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

What long-term effect do you think EU membership will have on nationalism in Europe? Explain.
Locate the gerund and identify its use.Wrestling alligators seems both foolish and dangerous.
copy this figure onto grid paper. draw line to divide the figure into 4 congruent polygons. how do you know the ploygons are congruent
what is the sum of 6 7/8 + 4 5/8
List two factors that might cause an organism to restrict its use of a resource.
what did henry hudson claim land for
What long-term effect do you think EU membership will have on nationalism in Europe? Explain.
what are two human uses for mosses?
What is 2.333333 in fraction form
In what respect does an atom of magnesium differ from a magnesium ion (Mg^{2+})? (A)The ion has a more stable electronic arrangement than the atom. (B)The pos