lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

In which sentence is the underlined word the proper adjective formed from France? A. We spent hours looking at the paintings by the France artists. B. We
You have to make a choice about which of two colleges to attend. You can't really explain it, but you feel strongly that you want to choose one over the other.
Heat in a substance is an example of _____ energy?
round .0091 to the thousandths
Sexual reproduction amongst protozoa is done by _____.
a purpose of government in the united states is to
Which laws can be combined to form the ideal gas law
According to the cladogram which groups of plants would have vascular tissue
Which of the following groups have lived on the continent of South America for the longest time?
According to the cladogram which groups of plants would have vascular tissue