bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

help please I don't understand how to do this Geometry: Find The Value Of X ​
may someone help i have no idea what this means
Which of the following is true about archaebacteria? A. They can be autotrophic. B. They are prokaryotes C. They are unicellular D. All of the above
Select the correct answer. In the passage, what is the figurative meaning of the phrase “the waves”? A. emotions B. circumstances C. finances D. destiny
PracticeFill in each blank with 'This', 'These' 'That' or 'Tho-------is a bird.------are birds-------is a bee.------- are bees.------is a duck.------are ducks.-
gross domestic product in the economy is measured by the
4 1/3 divided by 4/7 (answer using fraction)
The student government has some power in our school, as a group of students they advise the principal on new rules and help plan activities for the students. Is
Using trig ratios to find the missing side or angle of a right triangle
Help with 4-8 please