trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

please help which of the following is equivalent to x^-1/2?
write an inequality for the word phrase below: a number squared is less than 45
If the simple interest on 5,000 for 3 years is 1,200 then what is the interest rate
The reader can infer that the human genome project involves painstakingly detailed work. Select three sentences from the text that best support this inference.
Please help me due tomorrow
Fill in the blank. _________ means having complete knowledge of all things. Hurry Please!!!
What is the 5th term in the sequence below? 255, 270, 285, 300,
In a recent meeting with the CEO and top executive management team, an HR manager was asked to present several possible HR responses to the economic downturn, i
The letter "Y" in the diagram above marks the: a. location of the protons only b. electron cloud c. region of greatest density d. nucleus
what part do negative feelings play in subjective well-being?