zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

solve using elimination -5x+7y=-1 9x-7y=-15
Solve this question while factoring x²+ 10x+25=0
Marcus invested $300 at a rate of 3% compounded monthly. How much as in his account after 5 years?
(4ab to the power of 6) (-7a to the power of 2, b to the power of 3) =
Why does renal failure cause pulmonary edema?
Talk about ida mae life in the south
if the temperature increase from 3°c to 5°c calculate by how many degrees increases​
7 in 3/4+ 7 in 3/4=?
NO. The table below shows the marks scored by pupils in a Standard 5 class What percentage of the total pupils scored the modal mark? Marks Number of Pupils 0 9
if the temperature increase from 3°c to 5°c calculate by how many degrees increases​