alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Ryan is ordering a taxi from an online taxi service. The taxi charges $2 just for the pickup and then an additional $1.50 per mile driven. How much would a taxi
Solve the inequality -8m < 24
On December 31, 20X1, the Income Statement section of the worksheet is shown below. The balance of Ally Logan’s drawing account is $28,000. INCOME STATEMENT COL
prove that: sinA/1+cosA +cosA/sinA=cosecA​
All sides of the convex pentagon $ABCDE$ are of equal length, and $\angle A = \angle B = 90^\circ$. What is the degree measure of $\angle E$?
I need help with this asap thank you so much
Can anyone help me out I will give you a brainlist if you answer right
Covert 4.12 in a faction
PLEASEEEE help I will give you BRAINLEST
All of the following are examples of erosion EXCEPT O The wind in the desert blows sand against a rock. O A glacier picks up boulders as it moves. O A flood was