makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

Sound can't travel through a Question 4 options: A. liquid. B. vacuum. C. solid. D. gas.
if 60% of class is girls, and there are 30 students in the class. How many boys are in class?
ancient bussy swag please help 2 plus 2
Help me with this pls it’s due on Monday :)
The graph below represents data that was collected by students on the number of social media posts they made the previous day. What was the mean number of posts
Consider the equation - 3x2 + 27x - 63 = 0. What is the discriminant of the equation?
Acrostic poem for conform HAS TO DO WITH CONFORMITY C O N F O R M Thank you!
What parts of China are most densely populated
answer please i need help with this
On the electromagnetic spectrum, what type of light is higher energy: X-rays or radio waves?