loserarjunie loserarjunie
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

Paula pays 19.92 for 2.4 of walnuts. What is the price per pound of walnuts?

Respuesta :

akbarmohd701 akbarmohd701
  • 02-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

She pays 19.2 for 2.4 walnuts

Price of 1 walnut = 19.92÷2.4 = 8.3

Answer Link
spiderakari
spiderakari spiderakari
  • 24-09-2020

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

Paula paid 19.2 for 2.4 pounds of walnuts

Price of 1 walnut = 19.92 and 19.92 ÷ 2.4 = 8.3

Answer Link

Otras preguntas

#10) Cross multiply and divide to solve for x* 2/5 = X/70
Question: Of the following, which was not a factor in causing WWI? (choices are A, B, C, or D) A. Nations throughout Europe had built up their militaries to com
can you please tell me what this is
4y-4x=28 slope intercept form
Please help not sure what to do .
3) Write a paragraph using complete sentences to explain how you can apply Spanish to the real world. Include an explanation of why you think this makes Spanish
Why was the Tenth Amendment added to the Bill of Rights? O to make sure individuals have more rights than governments O to address fears that states could lose
Science is painful I will give brainily to the correct answer :D
Someone help and please make sure it’s right I’m failing :’(
Identify the order of the Sun, Moon, and Earth during a solar and lunar eclipse.