mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

what forces led Americans to declare war on Britain in 1812?
Which words in the sentence make up the appositive phrase? Mrs. Guerrero, the president of the historical society, is retiring next summer. A. Mrs. Guerrero
If a=3 and b=5, what is the value of 3a + b to the power of 2?
Which words in the sentence are the appositive? Which words does the appositive rename? The author Charles Dickens wrote some of the best-loved novels of all
Is this a good thesis statement for my essay? The Earth has many life-threatening problems caused by humans. One of these problems is the over-consumption of w
write the ratio as a fraction in simplest form. 16ft to 6yd
make a short dialogue about the introduction!
make a short dialogue about the introduction!
There are 6 pencils in a box. 3 of the pencils are red, 2 are blue and 1 is green. A pencil is taken out of the box without looking. What is the probability tha
Log4(6x-8)=3 Help please