mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

one expression that is equivalent to this sum is 18+12
Find the measurement of both complementary angles, if: c They are equal.
Help me I need help!
Which of these is equal to 0.13? 13 A. 99 12 B. 90 c. 1
Thin Iron metal will burn in oxygen to form iron (III) oxide. Write a balanced equation for this synthesis reaction. Label the limiting and excess reactants? Ho
Which statement is true about the circumference of a circle? 15 O The circumference is the measurement around the circle. O The circumference is the measurement
Why were early factories built near rivers? A. They needed the water for steam. B. They needed the transportation route. C. They needed the power source. D. The
what mass of sugar should be dissolve in 30g of water to ger 25 percentage weight by weight solution
The first nation states were in Europe, later to be renamed countries. Countries are a concept of similar cultures, beliefs and people under one banner. However
Mr. Taylor weighs 300 pounds. He went on the Subway diet and was guaranteed to lose 5 pounds per week. Write an equation that could be used to find how many wee