stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

Which one of the following pairs of numbers contains like fractions? a. 5/4 and 4/5 B. 1/2 and 3/2 c. 6/7 and 60/70 d. 4/8 and 12/16
What did Europeans do in the American Revolution?
Eight soccer players share 7 oranges equally. What fraction do each get?
Solve for x. 3(3x - 1) + 2(3 - x) = 0
What are two fraction equivalent to 1/2
How would our world be if civil rights didn't exist?
Jaime puts 3 oranges on each tray many oranges does he put on 5 trays
What is a motive? a. A reason for doing something b. The way you feel about doing something c. A step in the decision making process d. The way you interpret in
26.5 - 9.3 using compensation
The output is eleven more than the input