kerrjahshaun55
kerrjahshaun55 kerrjahshaun55
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

which rate describes a unit price

$0.35 per minute

$0.75 per 1/2 cup

$1.00 per 3/4 cup

$4.00 per 4 minutes​

Respuesta :

gcantiga44
gcantiga44 gcantiga44
  • 02-01-2020

Answer:

$0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Rate in terms of unit price is something made in 1 unit (seconds, cups, minutes etc.)

per minute refers to per 1 minute

Answer Link
jzbbarclay
jzbbarclay jzbbarclay
  • 09-07-2020

Answer:

The answer is A 0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

32 oz for $6-1oz 18 cents Or 72 oz for 12$-1oz 1dollar Which is the better deal?
Given: AL=SK Prove: AS=LK 1.AL=SK Given 2. LS=LS Reflexive property 3. AL+LS=SK+LS Substitution Property 4. AL+LS=AS
what is the greatest common factor of 24,30,42
Does aluminum conduct electricity?
The floor of a small foyer will be made from square ceramic tiles. Each tile has a Side length of 7 inches. If the dimensions of the foyer floor are 28" x 42",
In edgar allan poe's "the raven", what happens at the end of the poem that puts the speaker over the edge? a. the speaker sees lenore's ghost outside his door.
336% written as a decimal?
Why did colonists from South Carolina attack St. Augustine?
How do I write 100,203 in 2 other forms
is 18/25 bigger than 11/15