kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

A doctor allots 15 minutes for routine office visits and 45 minutes for full physicals. the doctor cannot do more than 10 physicals per day. the doctor has 9 av
Why is repetition used in epic poetry?
Jen opens a bank account with a deposit of $100. over six years, the balance in the account changes at an increasing rate until it reaches a balance of $200
Write f(x) = |x-6 as a piecewise function.
Which was not a cause of the War if 1812?
what is the portion of a market controlled by a particular company or product? Choose the answer. a) market share b) market goal c) sales funnel d) market budge
Hello anyone from USA here?
Multinational corporations only do business in their home countries TRUE OR FALSE
3. towards the end of world war ii, the germans wanted to get rid of any trace of the jews' killings. how did they plan to kill the remaining jews?
Is it ever okay for a country to push its form of government on another country? if so, what circumstances would make it okay? if not, what makes it unethical?