phaedratb phaedratb
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Mimi jarred 8 liters of jam after 2 days. How many days does Mimi need to spend making jam
if she wants to jar 20 liters of jam in all? Solve using unit rates.
days

Respuesta :

ArabellaRose25
ArabellaRose25 ArabellaRose25
  • 01-04-2020

Answer:

5

Step-by-step explanation:

8/2 = 4

4 x 5 = 20

Answer Link

Otras preguntas

I need to turn this in by 10:00 plz help thank you :)
A.put a check (/) if the statement tells the characteristics of light _____1,light travels in a straight line _____2.light is reflected on transparent materyals
Need Help NO LINKS please Special Right Triangles (Radical Answers)
What are the coordinates of the point on the directed line segment from (−8,−6) to (-1, 8) that partitions the segment into a ratio of 5 to 2?
IF YOU HELP ME YOU GET BRAINLIEST NO LINKS I WILL REPORT YOU
What impact did Pablo Picasso have during the 1930s?
please answer and give an explanation :)
Please help (x + 7/2) = (I don't what sign it is but it says plus minus square root sign over 5/2) ​
How is the answer 100.48 ?? Someone explain I'm confused
Which is better buy? 5 lb of flour for $0.90 or 8 lb for $1.25