katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

Solve by elimination:4x+7y =8-8x -14y= 5
Which word correctly completes the sentence? The white-tailed __________ fawn followed closely by her side.  A.deer's  B.deers  C.deers'
How do you use Bill of rights in a sentence
Which statement accurately describes the Battle of Marathon?   A. Athens fought alone against Darius's army and decisively defeated the Pers
How do you find the length of a circle in geometry?
90 < x < 180 is my range and my answer is 0.6 for it to be correct is it positive or negative?
Solve the equation: 1/4 + w = 6 1/3
what is the full definition of adaptation?
what does the numerator tell us in fraction
what is an undefined nuclear region containing only nucleic acid