yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

Free radicals are highly reactive in the body either by acting to remove an electron from another molecule ( ____________ ), or donating by donating their elect
A professor obtains SAT scores and freshman GPA for a group of 15 college students with the hope that she can predict GPA using SAT scores. Which hypothesis tes
A disorder characterized by deficits in social relatedness and communication skills, and often accompanied by repetitive, ritualistic behavior, is called ____.
can somebody help me with these pleaseeee​
how long does it take to get a real estate license
Click to correct the text if needed. Dubai's and China's
Part A Based on "Golden Days," how do some people feel during winter? O People enjoy relief from summer's heat. O They are depressed. O They are hopeful. O Peop
Solve the following equation (x-4)^2=7
Can someone plz help me? :(
Manuel lives in a remote village in Belize and creates small art pieces using traditional methods. He has organized similar artisans in a few other villages int