amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

An expert on parenting is addressing parents at the local grade school. when the topic of punishment is discussed, what is one outcome of punishment the expert
Regular anaerobic exercise reduces your risk of cardiovascular disease. TRUE OR FALSE
jery sells children's tickets for half the adult ticket price. if 5 adult tickets and 8 childrens tickets cost a total of $27, what is the cost of an adult tick
Laura wants to know the volume of her gold ring in cubic centimeters. She gets a rectangular glass with a base 7cm,  by 4.5cm,  and fills the glass 8.8cm  high
4.Which sentences in the paragraph do not support or prove the controlling idea
How can you tell if a compound will form an ionic bond ?
Find the value of x. A: 8.1 B: 13.4 C: 14.6 D: 9.4
All multicellular organisms begin as
A car has a speed of 2 m/s and a mass of 1500 kg. What is th car's kinetic energy?
In the human body, oxygen is absorbed by the lungs and nutrients are absorbed by the small intestine. In a single-celled organism, this absorption directly invo