hawaiipalmtree1234
hawaiipalmtree1234 hawaiipalmtree1234
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

at the farmer’s market, you can buy 3 melons for $13.50. What is the cost of one melon

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-06-2020

Answer:

4.50 per melon

Step-by-step explanation:

Take the price and divide by the number of melons

13.50/3

4.50 per melon

Answer Link

Otras preguntas

How many prime numbers are between 20 and 70
Find the percent change of 10 gallons to 24 gallons
A synonym for the word careens is A) drifts. B) creeps. C) speeds. D) splash
an environmental scientist noticed a decline in the health of mangroves in the community represented by this food web. which scientist might the environmental s
Which group is least likely to be concerned about potential long-term side effects of genetically modified
Find the missing number of each unit rate
1. Determine the percent of all voters that did not vote Republican or Democrat but voted "other" instead. Round your answer to the nearest tenth of a percent.
Please help me it would be much appreciated! I promise to mark brainlest! Write an expression for the area of the shaded region in its simplest form. Please sh
The Supreme Court case of the University of California v. Bake involved which concept
Sams Grandfather offered to give a gift of 75% of the amount of money Sam saved in one year.Sam Saved in one year.Sam saved $120 dollars.How much did his grandp