waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELPPP, ITS DUE IN 1 HOUR!! I WILL GIVE BRAINLIEST!! LINKS=REPORT PLEASE SOLVE FOR THE CHART AND GRAPH. PLEASE SHOW ON GRAPH
Which of the relationships is not a function?
Answer by 11:59 today!!!
Jenna flips a 10p coin four times. Here are her results:TrialResult1. heads2. tails3. heads4. headsHow can Jenna best improve the reliability of her results?Afl
I need some help on this please Simplify 2c-5c+c
Critical Thinking Questions Why are social workers important in schools? What characteristics do you think a good teacher needs? What are some of the challenges
(04.01)Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate chips for $3.32 O Choice
Nhich of the following statements is NOT true?
In a persuasive speech addressed to an audience opposed to your position, you should give your evidence and arguments first and gradually move the audience into
Question 23 of 25 Which of the following does Elie Wiesel rely on the most to develop his argument about the dangers of human indifference to suffering? A Rheto