ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

What is (5x+6) squared
9:__=7:14 Don't get it
real word problem representing 2x-125=400
is population growth in africa positive?
The value of ? Then 8 in 38.657
Which of these BEST defines a bicameral legislature? A) governing body made of two houses Eliminate B) government made up of only two leaders C) government
how do you convert 0.5 into a fraction
Zach is 54 inches tall. Noland is 60 inches tall. Margy is 35 inches less than 2 times Zach's height. Write an expression that finds how much taller Margy is t
A bike path is 6 3/4 miles long. What whole number is closest to 6 3/4?
Sheila is climbing on a ladder that is attached against the side of a jungle gym wall.She is 5 feet off the ground and 3 feet horizontally from the base of the