Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Answer #3 , i answered #1 and #2 already . #3 : When graphing the relation , which dat should be used on the x - axis ? ​
Can someone help? Thanks a lot!! Please explain if you can thanks.
Write an article about humility and not being arrogant toward others, describing the most prominent forms of humility and arrogance, with people looking at both
Tickets to a movie cost $7.25 for adults and $5.50 for students a group of friends purchased 8 tickets for $52.75 how many adult tickets and students tickets we
When was the last time the rams played in the super bowl?.
I generally bounce back from tough conversations well, but occasionally find it difficult to be resilient. Agree or disagree
A client has had a stroke and will require long-term tube feeding. Which type of feeding tubes would be most appropriate for this client's needs
Noah said, “If a is a rational number, -a will always be a negative number.” Do you agree with Noah? Explain your reasoning.
HELP SUPER FAST PLS
What are the rules for negative and positive numbers both for adding and subtracting and multiplying and dividing?