keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

State farms in communist Europe were run by
Organisms can have positive or negative impacts on the ecosystem they live in. The cane toad, or Rhinella marina, was introduced to the Hawaiian Islands in 1932
two angles form a straight angle. what is the one angle measures 89°. what is the measure of the other angle?
it's about the ball the bat and the mitt ball hits bat or it hits mitt.this an example of which sound device
Which religion was practiced in Oceania before the arrival of Europeans?animism Hinduism Christianity Islam
DEFINE VIABLE BUSINESS IDEA
which is a true statement about the open door policy
Convert 4.57 hectograms to milligrams
What is a major goal of the Aspire test?
By 1600, on which continents did Portugal claim or control territory or cities?