forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

How does the arrangement of elements in periods relate to electron configuration
How can prayer help me in school and how can it help me in my family?
How does Mowgli resolve the conflict he feels over not understanding the ways or the language of the villagers? A. He behaves in ways that make him comforta
astronomical methods that have provided insights about universe
What is the decimal for 7/10
what is the use of words in which sounds imitate or suggest their meaning?
Please refer to my question to answer my question. Thanks
What was an Anti-Federalist? A. a person who did not support the addition of a bill of rights to the new constitution B. a person who wanted the new constitutio
i have to do systems by substitution practice ex -2x + y =-16 -8x - 7y = -20
According to the map above, all of the following areas have a high population density except __________. A. the eastern coast of China B. Japan C. South Korea D