lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

Allow social media at school speech
Which of these dates is the most recent? A: 50 CE B: 2000 CE C: 500 BCE D: 2000 BCE
recommend two practical ways by which the media could be made accountable for the manner they report news​
Hello so I need help with a working thesis sentence for my argument and its about abortions and my argument is this "My argument is that Abortions should be ill
Which of the following represents one of the themes found in Mark Twain's The Adventures of Huckleberry Finn? O freedom and slavery O overcoming poverty O love
PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
A pistol is accidentally discharged vertically upward at a height of 3 feet above the ground. If the bullet has an initial muzzle velocity of 200 feet per secon
What would you improve about learning online ?
help please???????????
Which circuit has the largest equivalent resistance?.