andrewbarth8 andrewbarth8
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Three ice cream cones cost $8.25 at this rate how much do two ice cream cones cost

Respuesta :

taaaaan taaaaan
  • 01-10-2020

Answer:

2 ice cream cones cost $5.5

Step-by-step explanation:

3x = 8.25

x = 2.75

2x = 5.5

Answer Link
ShaliaMckay18
ShaliaMckay18 ShaliaMckay18
  • 01-10-2020

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

To get the answer you will divide 8.25 by 3 to get the cost of 1 cone and the multiply that by 2

Answer Link

Otras preguntas

48 divided by blank =6
Find the value of x What’s the missing angle?
in functions do you turn the fractions into decimals?
One limitation of high-level programming languages is
of 2+2= fish then what does 7+7=? a. 14 b. triangle c. what are you talking about 2+2=4 so 7+7= 14 d.ummmmmmmmm are you ok?
Yea also all of this
Jem wants to make sure the gaming system she wants to buy includes access to live events. What should Jem do to ensure she makes an informed buying decision? O
Which of the following could be the graph of the line y = -3x +2 ? The picture is below ;-;
Which is an example of a non-count noun? Flower Power Pocket Mountain
Which expression is equivalent to (5³) ‐²? (4 points)1) 1 over 5 to the 3rd 2) negative 1 over 5 times 5 times 5 times 5 times 5 times 5 times 3) 5³4) 1 over 5