Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following can fix nitrogen? Answer  A.human industrial processes   B.lightning  C.certain bacterial species   D.all of the above
it is asking me to insert parentasies
The weekly sales of a magazine increased from 500,000 to 600,000. By what percentage did the magazine sales increase?
What does el muslo mean?
how long is 63 months in years?
The weekly sales of a magazine increased from 500,000 to 600,000. By what percentage did the magazine sales increase?
Why did the Chinese peasants rebel against the manchus from 1850 to 1864?
A rectangle has an area of 30 square units and a perimeter of 34 meters.what are the dimensions of this rectangle
Of the model cars manufactured in September,1/5 were models of NASCAR cars and 1/3 were world were 2 vintage models.how many cars manufactured in September were
Two parents with dimples have a child with no dimples. The allele D for dimples is dominant. What are the possible genotypes of the parents? I. DD and Dd II. Dd