keziniyah2007
keziniyah2007 keziniyah2007
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

oranges cost $ 1.53 for 3 pounds what is the ratio

Respuesta :

LeafyIsReal
LeafyIsReal LeafyIsReal
  • 02-11-2020

Answer:

0.51

Step-by-step explanation:

since there are 3 pounds, we divide 1.53 by 3 to find the unit rate for one pound.

dividing 1.53 by 3 equals 0.51.

The answer is 0.51

Answer Link

Otras preguntas

The 10th Amendment of the United States says that "powers not delegated to the United States by the Constitution, nor prohibited by it to the states, are reserv
One codon specifies how many amino acids?
A ridge of mountains are very near the ocean. Which side of the mountain would receive the most rain?
A pound of coffee beans yields 50 cups of coffee (4 cups = 1 qt). how many milliliters of coffee can be obtained from 2 g of coffee beans?
One codon specifies how many amino acids?
which fraction lies between 2/3 and 6/7? a. 3/5 b. 4/8 c. 3/7 d. 5/6
Leena loves peanut butter. Today, she ate four tablespoons of it. If there are 6 mg of vitamin E in four tablespoons of peanut butter, what percentage of the vi
Who was the Prime Minister of Great Britain from 1940-1945 during World War II
Classify each polygon by its number of sides. Drag the choices into the boxes to correctly classify each polygon.
n Great Britain, which city boomed to become an industrial center between 1717 and 1911?