hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

Read this line from the text: What have I, or those I represent, to do with your national independence? What does Douglass mean by the question in bold? He does
What is the LCM of 40 and 15?
Scientific notation of 0.000105
How can ones external factors affect ones sense of identity
which ocean contains many icebergs
a teacher wants to give 3 markers to each of her 25 students. Markers come in packeges of 8 how many packages of markers will the teacher need
Is MgC2 an organic, acid, inorganic compound?
write the ratio of 1/7 yards to 3/5 yards in simplest form please i really need help
Which word in the sentence is an interjection? Oh, I don't know what to do anymore. A. anymore B. oh C. know D. I
Why is John D. Rockefeller famous? A. He started as a low-paid iron worker in a mill and eventually became the founder of U.S. Steel Corporation. B. He owned se