lele55
lele55 lele55
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 32 oz are $6 how much would 1oz cost

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-10-2016
If you would like to know how much 1 oz costs, you can calculate this using the following steps:

32 oz ... $6
1 oz ... $x = ?

32 * x = 6 * 1
32 * x = 6 
x = 6 / 32
x = $0.1875

The correct result would be $0.1875.
Answer Link

Otras preguntas

Quien inventó el tubo de ensayo?
what is the solution to start fraction z over negative 9 end fraction = 5? z = –45 z = –14 z = 14 z = 45
Describe how diabetes affects muscle control?
which property is shown by 0 9 = 9? distributive property commutative property of addition identity property of addition associative property of addition
most important costs of British rule over India
Which of the following is the least important aspect of a work to examine when evaluating an argument? the consistency and clarity of the message the length of
multiply. (2.5×10−8)(9×10−10) express your answer in scientific notation.
Round 0.424 to the nearest hundredth
Compare the values of the 2s and 5s in 55,220
17. eating good food is critical to good health because good food a. will never make you gain weight. b. has ingredients that are high in nutrients. c. can comp