anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

You roll a number cube and then spin a spinner. The events are independent. True False
Pleaseeee need help with this asappp
Help me please please I beg
On which issue did Millard Fillmore’s campaign for president in 1856 focus? A)immigration B)annexation C)taxation D)abolition
What kind of weather is associated with high air pressure?
Help with triangle proofs please
Stars that are hotter tend to be which color? Red Yellow Blue White
evaluate if x=5 xsquard+10=
Melissa is a salaried employee who earns roughly the same amount in every paycheck. Why would it be a great idea for her to set up an automatic transfer every p
Need answer please show work