doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

84.47 is 115% of what number
what value of c makes the polynomial below a perfect square? x2 10x c
blood clots form to stop bleeding. this occurs through the clumping of blood, which is also known as ?
Which quadrilateral always has two pairs of parallel sides and four right angles? a. kite b. parallelogram c. trapezoid d. rectangle
you are paid $82.50 for 712 1 2 hours of work. what is your rate of pay? a. $12 per hour b. $11 per hour c. $11.71 per hour d. $82.50 per hour
Solve the equation, if possible. -3|6n - 2| + 5 = 8
Help me and I'll help back
a memoriable piece of literature
At constant pressure, the volume of a fixed mass of gas and its kelvin temperature are said to be a. directly related. b. inversely related. c. unrelated. d.
How many types of muscles are in the body?