abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

how was the worl started
Which statement about classical Greek drama is true? A. Plays were performed in small, indoor venues for aristocratic audiences. B. Actors wore terra cotta mask
Which products did the people of medieval England exchange for goods from the East? woolen fabrics spices silks perfumes
Which supports the hypothesis that life has changed over time? A. Organisms differ from one part of the world to another. B. The atmosphere of the early earth w
how many terms are in this expression? 2xy-3x
What is 43.78 in word form
What is 100 to the 20th power called?
Why was the role of NATO questioned during the 1990s? A. It seemed unecessary after the fall of the Soviet Union. B. NATO membership had become too expensive. C
Starting time: 6:57 pm Elapsed time: 47 minutes
Which island chain did Alexei Chirikov discover on the Great Northern Expedition in 1741?