tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

How long did the Zhou dynasty rule?
Scientists best apply critical thinking in their work through _______. a. the scientific method b. observation c. hypotheses d. experimentation
The absolute value of a fraction
15 is 25% of what number
how many number of strands are in DNA?
The right to petition members of the government is contained in the _______ Amendment to the Constitution.
Tyler wrote a paper describing life in England in the eighteenth _________, from ______ to ______.
How could you leave home on Monday to go sailing on the ocean,sail for 1 hour on Sunday,and return home on monday
What is the condition in which two different alleles are expressed equally when inherited ?
Which equation is equivalent to y-6=-12(x+4)