caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

How do I get my answer
In chapter 1 of The Time Machine, why might a reader infer that the Time Traveller's guests are flat characters?
Show do i solve for the missing answers
Compared to places at lower elevations, highland climates are usually cooler and?
25 Points + BRANIEST. PLEASE HELP
The total number of reds, yellows, and greens on a scale is 9. The reds weighed 3 pounds each, the yellows weighed 6 pounds each, and the greens weighed 5 pound
The nutrient that enhances iron absorption is ____. a. sodium b. vitamin c c. copper d. potassium
What are the purposes of King's allusions? to cite German progress after World War II to evoke images of other freedom fighters to encourage protesters not to b
What is the value of the expression shown below? 8 + (7 + 1)2 + 4 07 9 021 24
Please help me with this question!!!!,