jbkjbdjbdbjdodnaonan
jbkjbdjbdbjdodnaonan jbkjbdjbdbjdodnaonan
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $6 to buy 3 bags of chips. How much do 24 bags of chips cost?

Respuesta :

marietheresenasah
marietheresenasah marietheresenasah
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

24/3 = 8

8 x 6 = $48

Answer Link
avilanoemi13
avilanoemi13 avilanoemi13
  • 03-12-2020

Answer:

48

Step-by-step explanation:

because butterfly method 6 time 24 =144 and didved 144 by 3 which gives you 48

Answer Link

Otras preguntas

If x= (a^2)/b, which situation would always double the value of x? (1) Doubling the value of a(2) Halving the value of a(3) Doubling the value of b(4) Halving t
What is nth term for 0 6 24 54 96?
What Is a Seismometer?
What is the base of Apothecary
The sum of two numbers is 44.The larger number is 20 more than the smaller number. What are the numbers?
could you tell me what is an embryo?
what is a vortex? need some help
What is the simplified answer to the problem 9+5r-9r??
Why is living important
can we store electricity from lightning?