jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

What is language? Answer in complete sentences.
Michael, Jonathan and two of their friends each ride their bikes to school. If they have an equally-likely chance of arriving first, what is the probability tha
Air is made of 80% nitrogen and 20% oxygen by volume. The densities of air and oxygen is 1.29kgm^-3 and 1.43kgm^-3 respectively. What is the density of nitrogen
Two hours of moderate exercise every week can reduce the risk of developing heart disease by 30%. a. True b. False
The head of a human offspring turns down and prepares to enter the birth canal during the first trimester. the second trimester. the third trimester. birth.
Select all that apply. The United Nations finances itself through ______. involuntary contributions membership fees voluntary contributions reparations User: Th
You would expect to code a service for an amniocentesis using a code from the Female Genital System subsection and a code from the ____ section
how many pairs of parallel sides does a trapezoid have?
Add to find the sum 2/10 + 3/100 =
Convert 57ft per hour to 57 ft per minute. How do I convert from ft per hr to ft per min?