Wwwjeijdn Wwwjeijdn
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

Respuesta :

kifanok821 kifanok821
  • 03-12-2020

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

Blueberries are 4 dollars a pound you have 1 dollar

you can by 1/4 of a pound

Answer Link
dholmes75 dholmes75
  • 03-12-2020

Answer:

You can get 4 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Process of Oxidation of NADH to NAD+ during aerobic respiration.
What is the equation of the line passing through the points( 29 ) and 2) in slope-intercept form?O y-zx-3O y-3x+o y = 2 x - 22O x- x+Mark this and retumSave and
7. In physics, the equation PV = nRT is called the ideal gas law. It is used toapproximate the behavior of many gases under different conditions. Whichequation
Can you please help me out with a question
The figure below is a kite. If m<1=74 and m<8=8, find the measures of the missing angles.
The citizens of a city were asked to choose their favorite pet. The circle graph shows how the citizens answered the questions, how many chose hamsters, birds,
What must be the genotype of a couple that has a 100% chance of producing offspring that areheterozygous for the PTC taster gene?
Write the equation of a perpendicular and parallel line to the following: (in picture)
Using the rule of significant figures!*Please help this one is tricky
An organ pipe closed at one end and open at the other has a length of 1.8 m.