aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line that passes through the points (-3, 5) and (1, 7)? 1/2 1 2
What roles do ADP and ATP play in the light-dependent and light-independent reactions?
help!! . I m begging pls
If the temperature decreased 7 and a half degreen in 3 hours and now is -14 dedgree celsius, what was the original temperature?
Write an essay about the importance of public transport
Please answer this correctly Mary goes fishing with Benny.Mary catches 5 trout and 4 catfish benny catches twice as many trout as Mary.How Many trout did Benny
Which term describes the cultural process of a Japanese family moving to Mexico and learning how to speak Spanish? a. culture shock b. acclimation c. acculturat
The graph of the function f(x)= -|5x| is translated 3 units up. Write the equation of the transformed function.
Can someone tell me how did living near the pacific ocean influence the lifstyle of the coastal indians besides eating different food from farming indians and g
Can you guys help me? I need to study this for a test 1/2=2/3x