rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

4y=92 what does y equal
A contractor estimates $2,400 to build a deck to a customer’s specifications, How much would it cost to build five similar decks?
HELP ME I BEG YOU I REALLY NEED HELP - PLEASE CHECK. You can study reaction rates to answer which of the following questions? Will the reaction go to completion
Select all that apply. The great schism was between the: A.Disagreememt over who was the head of the church. B.Disagreement about what version of the scriptures
How long does a milkshake last in the refrigerator?
Identify the misplaced modifier and indicate the word in the sentence that it should follow. He had carefully marked the places in red ink we were to watch for
Which option accurately describes the relationship between the Catholic Church and public literacy prior to the humanist movement? Prior to the humanist movem
Help please, Quick Pls!! Thanks guys!
I don’t understand how to do number 38
Solve |2x + 6|<16 x|-11< x< 5} {x< -11 or x> 5} {x|-5< x< 5}