theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

Solve: 7y - 8 = 6y + 1 With a detailed step by step solution please! :)
unscramble these words to make a sentence. established that included Alexander the great world most of empire an the known.
Which quadratic equation defines the function that has zeros at -8 and 6?
Sun Yat-sen's Four Point Plan was based on the Three Principles of the People which were _____. Nationalism, Socialism, and Democracy Socialism, Democracy, and
what is the prime and composite number of 47 31 92 63 57 135
Which of these methods would be most effective in allowing someone to precisely gauge the intensity level of his exercise?
Jessica is making 2 loaves of banana bread. She needs 3/4 cup of sugar for each loaf. Her measuring cup an only hold 1/4 cup of sugar. How many times will Jessi
Read the excerpt from "Ulysses" by Alfred, Lord Tennyson. Which lines in the poem reflect the Victorian theme of seeking new adventures despite obstacles? The l
What is the median of 1.99 2.99 3.89 3.99
What are three other elements that have 8 valance electrons.