lizzyurias23
lizzyurias23 lizzyurias23
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on potatoes?
3 lbs. for $.90
5 lbs. for $1.60

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

3 pounds for 90 cents.

Step-by-step explanation:

The 5 pound bag costs 32 cents a pound

The 3 pound bag is 30 cents a pound

Answer Link

Otras preguntas

Can the sides of a triangle have lengths 1, 3, and 4? yes OR no
Find the value of 4 2 + 6 ÷ 2. 7 11 19
If a baker made 40 muffins for a cafe. By noon, 95% of the muffins were sold. How many muffins were sold by noon?
Christopher conducts an experiment in which he tests how much sugar dissolves at different temperatures of water. One step requires him to use water with a temp
Dave has a board that is 3 1/4 feet long. He cut off 1 7/8 feet from the board. How long is the remaining piece of board?
Help please!!!!!!!!!!!!
On a presidential campaign poster from the 1800s, a bright and large sun is shining behind the candidate. Using what you know about symbolism, what does the sun
20 POINTS!!!!!! A group of students is investigating how the addition of salt impacts the floatation of an egg in water. Four identical cups were taken for the
What was not a reason that led to the United States entering the war? A. The Zimmermann note, in which Germany tried to gain the support of Mexico B. The U.S.
Subtract (3^3 − 2^2 + 7) − (5^3 − 2 − 3^2 − 8)