katieowen89 katieowen89
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

4 pounds of bananas cost $6 dollars what is the cost per pound

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 02-02-2021

Answer: The cost per pound for bananas is $1.5 per pound.

Step-by-step explanation:

To get this answer you will divide the cost by the amount of bananas you have.

Answer Link

Otras preguntas

Pablo: ¡_____________ es verdad! Tú puedes entrar cuando quieras. Nunca estás en el pasillo sin llave. (1 point)
I really need help with 7 and 8
what is the verb I am running to town to buy groceries
what is 130% of 20 i do not know
what does sedulously mean?
Multiply and simplify: 6xy3z • 3x2yx2
In the system of feudalism, who owns the land
four friends purchased tickets to play. the total cost for all four tickets was $186. what was the unit price,t,per tickets? choose all answers that are correct
what country was the nazca civilization established
when was sean penn born?