jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

The children will start fighting while we (talk) __________on the phone,
which sentence provides a supporting detail for the idea that we must respect the oceans and their treasures
What can you infer about Irving based on the quotations in this paragraph?
I NEED HELP ASAP NO LINKS!!! I WILL MARK YOU THE BRAINLIEST A person is sitting on a sled and someone is about to push them down a hill. Which statement is accu
The smaller of two numbers is 1/4 of the larger number. Their difference is 36. Find the numbers
What is a example of a colloid you can see threw?
Which of the following would be the least trustworthy source of information for a project on the Jamestown settlement? (4 points) A firsthand account from one o
Convert the following sentence from compound to complex sentence. Water is an endangered resource and we cannot live without it. I'll tag the best answer brain
In a chemical reaction, are the substances present after the reaction.
What government response was prompted by Nat Turner's Rebellion? Jim Crow laws were enacted. Slave codes were made more restrictive. The Virginia Resolution was