Shock989
Shock989 Shock989
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Tell whether the ratios are equivalent: 3 days to 4 hours and 9 days to 12 hours. Show your work.

Respuesta :

reinscad0
reinscad0 reinscad0
  • 04-02-2021

Answer:

3:4 = 9:12

3*12=9*4

36=36

Step-by-step explanation:

Answer Link
hamza1154
hamza1154 hamza1154
  • 04-02-2021

Answer:

3:4 = 9:12

3*12=9*4

36=36

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Jennifer and Jessica come up with different answers to the same problem...
Diseases carried from person to person through other hosts, such as animals or insects, are known as _____
what are 2 decimals whose quotient is about 4.1 need the answer fast!
Kai calculates that he spends 15% of a school day in science class. If he spends 75 minutes in science class, how many minutes does Kai spend in school?
A store is having a sale where winter clothes are 60% of the original price. A sweater is on sale for $30 . What was the original price of the sweater? Can you
What is the unit rate if 12 pairs of socks sell for 5.79?
In the first pioneering movement, settlers made their way to Oregon and California by way of the ____ trail. A. Cumberland B. Overland C. California D.Kearny
What is one result of a chemical change? A. Energy is created. B. A new material is formed. C. Materials change from one state to another. D. Elements are perma
After taking over the Italian Peninsula, which areas did Rome conquer first?
i need help with math 1010completing the squarex^2-9x=10